În localitatea 2 Mai din județul Constanța, mai multe cisterne aflate în curtea unui operator economic au fost cuprinse de un incendiu de mari proporții. Focul a pornit în jurul orei 2 dimineața, iar autoritățile au intervenit cu echipaje multiple pentru a controla flăcările.
„La sosirea forțelor, incendiu se manifesta generalizat cu degajări mari de fum. (…) Au fost alocate 7 autospeciale de stingere de la ISU Constanța, mijloace care au fost suplimentate cu autospeciala pentru transport roboți de la ISU București Ilfov. (…) Forțele alocate la caz au fost suplimentate cu 5 autospeciale de stingere: două de la ISU Călărași, una de la ISU Ialomița și două de la ISU Tulcea (…)” , a transmis Ana Maria Stancu, purtătorul de cuvânt al ISU Dobrogea.
Deși cisternelor implicate le lipsea încărcătura inflamabilă, combustibilul rezidual din acestea a contribuit la alimentarea incendiului, făcând intervenția și mai dificilă. În total, au fost mobilizate peste 10 autospeciale de stingere, pompierii reușind să aducă flăcările sub control abia spre dimineață.
Din cauza acestui incident, a fost emis un mesaj Ro-Alert pentru a avertiza locuitorii din zonă să evite deplasările și să închidă geamurile pentru a se proteja de fumul gros degajat. Din fericire, nu au fost raportate victime sau răniți în urma incendiului, iar ancheta este în desfășurare pentru a determina cauza exactă a izbucnirii focului.
Acest incident a fost unul dintre cele mai mari incendii recente din zonă, evidențiind importanța măsurilor stricte de siguranță în preajma echipamentelor și vehiculelor cu potențial inflamabil, chiar și atunci când sunt goale.
Au ars 3 capete tractor tir, 2 microbuze, o cisterna si 2 semiremorci container. Au fost salvate 6 tiruri si 5 remorci.









