În perioada 25–28 decembrie, pompierii militari au fost în permanență la datorie, intervenind prompt pentru gestionarea situațiilor de urgență apărute la nivel județean. Potrivit datelor furnizate de Inspectoratul pentru Situații de Urgență, în acest interval au fost înregistrate 67 de misiuni, cele mai multe vizând acordarea primului ajutor medical și stingerea incendiilor.
Majoritatea intervențiilor, pentru acordarea asistenței medicale
Din totalul misiunilor, 50 au fost solicitări SMURD, echipajele intervenind pentru acordarea asistenței medicale de urgență persoanelor aflate în dificultate.
Zece incendii produse în doar patru zile
Pompierii au intervenit și pentru stingerea a 10 incendii, unele dintre acestea soldându-se cu pagube însemnate și situații deosebit de periculoase.
În ziua de 25 decembrie, un incendiu a izbucnit în localitatea Ghionea, la coșul de fum al unei centrale termice, cauza probabilă fiind necurățarea acestuia de funingine. Tot în prima zi de Crăciun, în Grădiștea, un incendiu izbucnit într-o anexă unde erau depozitate lemne s-a extins la locuința vecinilor, afectând acoperișul, mai multe camere, mobilierul și electrocasnicele. Pompierii au reușit să salveze bunuri importante și să limiteze extinderea flăcărilor. Cauza probabilă: scurtcircuit electric.
Un alt incendiu, produs în aceeași zi, a afectat o locuință din Ciurari-Deal, unde flăcările au distrus acoperișul și mai multe încăperi. Proprietarul nu se afla acasă, iar focul a fost observat de vecini. Doi câini au fost salvați de pompieri. Incendiul ar fi fost provocat de jarul căzut din sobă.
Pe 26 decembrie, pompierii au intervenit pentru stingerea unui incendiu la un autoturism din Milcovățu, care ardea în proporție de 90%. Flăcările au fost stinse înainte să se propage la locuința din apropiere, cauza fiind, cel mai probabil, un acumulator electric defect. În aceeași zi, într-un apartament din municipiul Giurgiu, un incendiu izbucnit în bucătărie a dus la evacuarea a 30 de persoane, iar un cățeluș a fost salvat din locuința inundată cu fum. Focul ar fi fost provocat de o candelă lăsată nesupravegheată.
Ziua de 27 decembrie a adus alte două intervenții: un incendiu într-un fast-food din Giurgiu, unde focul a afectat coșul hotei și instalația de aer condiționat, cel mai probabil din cauza unui burlan necurățat, și un incendiu într-o gospodărie din Stoenești, cauzat de un coș de fum deteriorat, care a afectat camerele locuinței, podul și anexele.
Cele mai dificile misiuni au avut loc pe 28 decembrie. Pe strada Vlad Țepeș din municipiul Giurgiu, un incendiu izbucnit în podul unei case cu mai multe niveluri a pus în pericol locuințele învecinate. O femeie de 74 de ani a fost evacuată și monitorizată medical. Intervenția a fost îngreunată de accesul dificil în zonă. Flăcările au distrus acoperișul, mansarda și mai multe camere, iar vecinii au suferit pagube materiale. Cauza probabilă: scurtcircuit.
În aceeași zi, pompierii au intervenit și în localitățile Băneasa și Valea Dragului, unde incendiile au izbucnit în anexe sau în interiorul locuințelor, fiind provocate de scurtcircuite sau de foc deschis în spații închise.
Pompierii rămân în alertă permanentă
Pompierii militari rămân mobilizați 24 de ore din 24, pregătiți să intervină pentru salvarea de vieți și limitarea efectelor situațiilor de urgență. Toate evenimentele sunt monitorizate de Centrul Operațional, pentru o coordonare eficientă a intervențiilor.
Cetățenii sunt încurajați să se informeze cu privire la comportamentul corect în situații de urgență accesând platforma națională fiipregatit.ro sau aplicația mobilă DSU, disponibilă gratuit în App Store și Google Play.









